Po niezwykle zyskownych latach projektu kryptowalutowego, którym jest luna w latach 2020 i 2021 przyszły kłopoty, których nie spodziewał się nikt posiadający tę kryptowalutę. Dla inwestorów kryptowalutowych był to naprawdę dotkliwy cios, którego nigdy się nie spodziewali. W przypadku luny mogliśmy doświadczyć przykładu jednego z najbardziej gwałtownych i potężnych spadków aktywów cyfrowych na całym świecie. Był nawet jeden moment, w którym luna miała notowania na Binance bliskie 0,00 dolara amerykańskiego.

Straty wywołały strach wśród innych inwestorów, rozprzestrzeniając się na największe monety. Bitcoin stracił 17% wartości w ciągu pięciu dni, a cena Ethereum spadła o 23%. Jak na ironię luna wraz ze swoim stablecoinem, czyli terra luna zaczęły upadać. Oznaczało to, że stabilna moneta sieci luna wcale nie jest tak stabilną, za jaką się podaje. W tym wypadku ludzie przestraszeni utratą kapitału zaczęli masowo wyprzedawać wszystkie swoje aktywa. Doprowadziło to do ogromnego bear marketu i utraty życiowych oszczędności przez niektórych posiadaczy luny. Zagraniczne źródła podały nawet, że niektórzy z posiadaczy popełnili samobójstwo na wieść o utraconym majątku.

Z jakiego powodu zatem cena luna tak gwałtownie spadła i zniszczyła ludziom życie?

Katastrofalny spadek wartości Luny nastąpił, gdy TerraUSD, waluta zasadniczo gwarantująca stabilną cenę, została szybko zdewaluowana. TerraUSD była ściśle powiązana z Anchor Protocol, zasadniczo z kontem oszczędnościowym dla waluty. Cały czas wydawało się, że konta oszczędnościowe oparte na tej sieci gwarantują dobre zyski z wysokim oprocentowaniem w okolicy nawet 20%. Dlatego też ludzie chętnie zostawiali tam swój kapitał, aby generował im dodatkowe pieniądze. Wszystko niestety bardzo szybko zobaczyło swój koniec.

Kiedy ogłosili, że stopę 20% zastępują stopą zmienną, inwestorzy zrozumieli, że sieć nie będzie już tak hojna, więc zaczęli od marca masowo wycofywać się z tego projektu swoimi całymi oszczędnościami. W sytuacji, gdy ogromna liczba osób próbowała jednocześnie pozbyć się swoich TerraUSD i Luny, mechanizm mający gwarantować stabilne oprocentowanie po prostu przestał działać przez odpływ zbyt dużego kapitału. Tylko do piątku 13 maja cena luny spadła poniżej jednego centa, co wywołało globalną panikę wśród posiadaczy tej kryptowaluty.