Często słyszymy, że ludzie mówią o marnotrawieniu energii elektrycznej przez bitconia, tymczasem nic takiego nie ma miejsca, ponieważ bitcoin wykorzystuje całą energię elektryczną do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo sieci. Jest to niepotrzebnie powielany mit od wielu lat, który ma na celu zwrócić uwagę ludzi niewtajemniczonych w konsensus działania bitcoina, że token ten w teorii zużywa niepotrzebnie dużą ilość prądu. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Cały ten prąd pozwala uzyskać sieci wysoki stopień bezpieczeństwa.

Bitcoin wykorzystuje energię elektryczną do podtrzymania funkcji bezpieczeństwa, ponieważ tworzy system ekonomiczny, w którym, aby w nim uczestniczyć, trzeba ponieść koszty. Ponoszenie kosztów odbywa się na zasadzie konsensusu Proof of Work, który wymaga od tak zwanego górnika cyfrowego, aby użyczał on sieci mocy obliczeniowej swojego sprzętu komputerowego. Ta moc obliczeniowa z kolei zostaje wykorzystana do przyłączania i weryfikowania bloków w technologii blockchain bitcoina. Innymi słowy, prąd elektryczny zostaje zużyty podczas walidacji przelewów, odbiorów i dodawania nowych bloków do sieci.

Niektórzy porównują koszty zużycia energii w bitcoinie do systemu captcha wykorzystywanego w internecie od wielu lat

Dzieje się tak, ponieważ konsensus Proof of Work opiera się na skomplikowanych obliczeniach, które mają za zadanie znaleźć odpowiedni element układanki przed dołączeniem kolejnego bloku bitcoina w sieci. Cały koszt mocy obliczeniowej w sieci jest istotną częścią struktury motywacyjnej Bitcoina, dzięki której wszystko działa płynnie. Sieć tej kryptowaluty automatycznie dostosowuje się do panujących warunków. Im więcej mocy obliczeniowej przepływa w danym momencie przez sieć, tym trudniej jest wykonać obliczenie niezbędne do znalezienia kolejnego bloku bitcoina.

Możemy mieć styczność również z odwrotną sytuacją, ponieważ jeżeli coraz mniejsza ilość górników będzie zainteresowana wydobyciem, tym samym ilość mocy obliczeniowej niezbędna do znalezienia kolejnego bloku w blockchainie spadnie. W ten sposób ekonomia bitcoina jest utrzymywana w konkurencyjnym środowisku, które automatycznie zapewnia niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa i zaufania dla wszystkich użytkowników korzystających z sieci.

Wydajesz pieniądze, a jeśli grasz uczciwie, zgodnie z zasadami, dostajesz je z powrotem. Jeśli wydajesz pieniądze i próbujesz oszukiwać, nie dostajesz ich z powrotem, co oznacza, że tracisz pieniądze, a więc oszukiwanie się nie opłaca. Ta prosta, teoretyczna równowaga jest podstawą algorytmu konsensusu Bitcoina.