Jedną z podstawowych i najważniejszych różnic między kryptowalutami litecoin i bitcoin jest to, że litecoin potrzebuje znacznie mniej czasu na wygenerowanie bloku transakcji. W przypadku litecoina proces ten zajmuje 2,5 minuty. Z kolei w przypadku bitcoina wygenerowanie każdego nowego bloku system potrzebuje aż 10 minut. Możemy wyciągnąć z tego bardzo prosty wniosek dotyczący tego, że w systemie litecoin blockchain potwierdzi cztery transakcje w momencie, w którym bitcoin potwierdzi tylko jedną. Taka różnica związana z o wiele szybszym potwierdzaniem bloków miała w przeszłości sprawić, że bitcoin stanie się mniej atrakcyjny od litecoina.

Ostatecznie, gdy przeglądamy wykresy kryptowalut, nie trudno jest się nam domyślić, że litecoin nigdy nie przegonił bitcoina i nie zapowiada się na to, aby miał na to w najbliższym czasie szanse. Litecoin miał być potencjalnie świetnym wyborem dla handlowców, którzy obracają gotówką, jednak mimo wszystko ludzie wybierają bitcoina nie ze względu na handel, a ze względu na to, że stanowi dla nich świetny magazyn wartości w portfolio.

Różnica w algorytmie proof of work między bitcoin i litecoin

Pomimo tego, że jedna i druga kryptowaluta opiera się na algorytmie proof of work, możemy zaobserwować między nimi pewne istotne różnice, ponieważ bitcoin opiera się na klasycznym algorytmie SHA-256, który przez wiele osób uznawany jest w dzisiejszych czasach za przestarzały. Tymczasem litecoin działa w oparciu o nowoczesny algorytm Scrypt. Inną kluczową różnicą między nimi jest to, że Scrypt wymaga mniejszej mocy obliczeniowej, dzięki czemu zwykli użytkownicy mogą brać udział w wydobyciu przy mniejszym stopniu złożoności.

Oznacza to, że wydobywanie litecoina jest o wiele mniej konkurencyjne od bitcoina i wymaga znacznie mniejszej mocy wydobywczej. Musimy jednak mieć na uwadze, że wiąże się to również z relatywnie niższymi zarobkami. Monety te różnią się również swoją całkowitą podażą. Jak powszechnie wiadomo, podaż bitcoina została ograniczona do 21 milionów monet. Z kolei podaż litecoina podobnie jak prędkość potwierdzania jego bloków została ograniczona do czterokrotnie większej liczby. Łącznie w systemie LTC powstanie 84 miliony tokenów litecoin.