Czego warto się dowiedzieć na temat bitcoina?

 

Bitcoin ma za sobą już 11 lat. Jest to najstarsza i najbardziej ceniona kryptowaluta. W przeciągu dekady bitcoin zaliczył ogromną ilość niespodziewanych skoków rynkowych. Nie obyło się również bez kilku znaczących upadków ceny. Jednak to właśnie atrakcyjne wahania sprawiły, że bitcoin zyskał tak ogromną ilość zwolenników na całym świecie. Zapoznaj się z kilkoma ciekawostkami, które pomogą ci lepiej zapoznać się z bitcoinem.

Narodziny najsławniejszej kryptowaluty

Początki sięgają jeszcze 2008 roku. Właśnie wtedy twórca znany pod pseudonimem Satoshi Nakamoto opublikował dowód przedstawiający gotową koncepcję bitcoina. Nakamoto opuścił projekt w 2010 roku i zniknął. Grupka programistów kontynuowała jednak pracę nad pozostawionym dziełem. Za urodziny bitcoina przyjęto datę 3 stycznia, kiedy to Nakamoto wydobywa pierwsze 50 jednostek kryptowaluty.

Pierwsza transakcja walutą

Pierwsza transakcja za pośrednictwem bitcoina miała miejsce 22 maja 2010 roku. Programista znany jako Laszlo Hanyecz powiedział, że z powodzeniem wymienił wtedy 10 000 bitcoinów na pizzę. Siedem lat później ta sama ilość bitcoinów była warta około 99 milionów dolarów.

Wiele osób nie zwraca na to uwagi, jednak płatność bitcoinem nadal jest powszechną praktyką. Największe firmy, które akceptują płatność za zakupy bitcoinem to Overstock, Expedia, Newegg i Dish.

Ambasada bitcoinów?

W 2013 roku rząd USA stał się jednym z największych posiadaczy bitcoinów. Po zamknięciu witryny Silk Road, która służyła do sprzedaży narkotyków, nielegalnych usług i broni, rząd przejął portfele BTC osób, które brały udział w transakcjach. FBI po przejęciu portfeli przestępców weszło w posiadanie 144 000 bitcoinów. Inwestorzy do tej pory za wszelką cenę starają się wylicytować portfele bitcoina należące do rządu amerykańskiego.