Obie sieci zarówno bitcoin, jak i ethereum działają na podstawie rozproszonych sieci rachunkowych, czyli systemu blockchain. Korzystają również z tego samego mechanizmu obliczeniowego, czyli proof of work. Mimo wszystko możemy wyróżnić wśród tych kryptowalut mnóstwo różnic. Przyjrzymy się zatem najistotniejszym różnicom, które możemy zaobserwować w przypadku tych sieci kryptowalutowych. Algorytmowe potwierdzanie transakcji w bitcoinie zajmuje przynajmniej kilka minut. Z kolei w sieci ethereum jest to kwestia kilku sekund. Jest to prawdopodobnie jedna z bardziej istotnych różnic między tymi kryptowalutami.

Pomimo pracy na tym samym konsensusie, założyciel ethereum Vitalik Buterin zadeklarował kilkukrotnie, że zamierza przenieść swoją kryptowalutę na zupełnie nowy konsensus proof of stake, który nie wymaga wydobywania kryptowaluty, a jedynie potwierdzania transakcji za pośrednictwem monet już istniejących w systemie. Szacuje się, że ethereum przejdzie na ten nowy i rewolucyjny system do końca 2022 roku. Wiele osób zarzuca kryptowalutom, takim jak bitcoin, czyli tym wykorzystującym konsensus proof of work, ze zużywają zbyt wiele energii elektrycznej.

Bitcoin i ethereum mają zupełnie inny cel

Podczas wymieniania różnic między tymi kryptowalutami nie możemy zapomnieć o tym, że powstały z kompletnie innego powodu. Zadaniem bitcoina jest stworzenie bezpiecznej alternatywy dla pieniądza fiducjarnego. Aspiruje do środka wymiany, jak i magazynu przechowującego wartość. Ethereum jest czymś zupełnie innym. Ethereum jest rozbudowanym systemem inteligentnych kontraktów, który ma za zadanie pomóc w wymianie informacji i tworzenia umów. Ethereum to także sieć, która stanowi dom dla wielu altcoinów opierających się na protokole ERC-20.

Fundamentalne założenia tych walut kryptograficznych są kompletnie różne. Trudno wymienić wszystkie różnice, ponieważ jest ich naprawdę wiele. Ethereum nie aspiruje jako system do wyparcia klasycznych walut. Założyciel ethereum pragnie ułatwić i urozmaicić dostęp do tak zwanych zdecentralizowanych aplikacji, co na ten moment mu się udaje. Niektóre osoby zwracają uwagę na to, że ethereum jest przykładem użycia blockchaina w sposób, który nie konkuruje z bitcoinem. W rzeczywistości te kryptowaluty mogą koegzystować. Doskonale pokazują to wykresy cenowe, ponieważ ethereum cały czas jest na drugim miejscu pod względem kapitalizacji, tuż po bitcoinie.